تبلیغات
tech-iran | تک ایران - جت جنگنده روباتیك، سال آینده به پرواز درمی آید

دنیای صفر و یک

جت جنگنده روباتیك، سال آینده به پرواز درمی آید

فناوری به كار رفته در جت جنگنده رباتیك می تواند در آینده برای ساخت جت های مسافربری بدون خلبان مورد استفاده قرار گیرد.

به گزارش سرویس فناوری خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، جت جنگنده رباتیك Mantis یك پهپاد نیست، بلكه یك هواپیمای رباتیك با برد بسیار زیاد و مجهز به تجهیزات پیشرفته شناسایی است كه می تواند بدون نیاز به دخالت انسان، عملیات شناسایی مشابه چهار بالگرد را انجام داده، هدف را شناسایی كرده و با موشك مورد حمله قرار دهد.

این جت جنگنده رباتیك بدون خلبان از پهپاد بزرگتر است، می تواند منطقه ای به وسعت یك هزار و ۲۰۰ كیلومتر را تحت پوشش قرار داده و در ارتفاع ۱۵ هزار پایی تا ۲۴ ساعت می تواند بصورت خودكار پرواز كند.

بلند شدن و فرود جت جنگنده رباتیك بصورت كنترل از راه دور انجام می شود، اما عملكرد آن در هوا بصورت خودمختار است؛ همچنین این سیستم مجهز به دوربین مادون قرمز است كه در موارد اضطراری امكان فرود خودكار جت جنگنده را فراهم می كند.

با كمك چشم الكترونیك یا دوربین كابین خلبان، تیم پشتیبانی در مركز زمینی می تواند از طریق رایانه مراحل مأموریت جنگنده را نظارت كند.

نخستین تست پرواز جت جنگنده رباتیك Mantis سال ۲۰۱۳ انجام می شود و طی ۲۰ مرحله آزمایش، جت جنگنده به مدت سه ساعت در هوا پرواز كرده و مأموریت های در نظر گرفته شده را انجام می دهد.

مسؤولان شركت معتقدند كه فناوری بكار رفته در این جت جنگنده رباتیك می تواند در نسل آینده جت های مسافربری بدون خلبان با عملكردی مشابه قطارهای رباتیك مورد استفاده قرار بگیرد.

شركت BAE قراردادی به ارزش ۶۲ میلیون دلار با وزارت دفاع انگلیس و فرانسه برای طراحی Mantis منعقد كرده است و محققان امیدوارند با تكمیل و توسعه فناوری، جت جنگنده رباتیك بتواند تا ارتفاع ۶۰ هزار پایی پرواز كند و با تجهیزات شناسایی پیشرفته قادر به رمزگشایی و شنود پیام های مخابراتی و تلفن همراه باشد.
نویسنده :tech iran
تاریخ:سه شنبه 13 تیر 1391-07:11 ب.ظ

[ طراح قالب وبلاگ : سیلور سون ] [ Weblog Themes By : SilverSeven.IR ]